W ostatnim czasie powraca dyskusja dotycząca  DCM u psów (kardiomiopatia rozstrzeniowa) i jej możliwymi powiązaniami z dietą, w szczególności dietą bezzbożową. Przyjrzyjmy się tematowi.


Zacznijmy od tego co to jest DCM? DCM to choroba serca, która powoduje osłabienie  mięśnia sercowego, często ostatecznie prowadząc do zastoinowej niewydolności serca.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju DCM; predyspozycje rasy są ważnym czynnikiem. Jest jednak coraz więcej dowodów na to, że niektóre diety nie pomagają, a karmy bezzbożowe uznano ostatnio za kontrowersyjne i  zostały wskazane w badaniach  jako czynnik ryzyka. Spowodowało to wiele dyskusji i zamieszania, zwłaszcza że karmy bezzbożowe są zwykle kojarzone z wyższą jakością. Istotne znaczenie mają rozbieżności pomiędzy  aminokwasami pochodzącymi z mięsa i tymi z roślin strączkowych, zwłaszcza metioniną, cystyną i tauryną. Niedostateczne spożycie tauryny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem DCM. U psów tauryna jest w większości syntetyzowana w organizmie przez metioninę i cystynę, te konkretne aminokwasy są najbardziej obecne w białku mięsa. Rośliny strączkowe, takie jak soczewica i groszek, również dostarczają białka, ale zawierają znacznie mniejsze ilości metioniny i cystyny.

Karmy bezzbożowa (szczególnie suche), choć uważana za wyższej jakości, często zawierają duże ilości roślin strączkowych. Są one też źródłem błonnika ale też jak wcześniej wspomniałem ... źródłem białka (tańszym źródłem niż mięso!). Wynikowa zawartość białka w diecie jest zatem połączeniem aminokwasów pochodzących z mięsa i roślin strączkowych. Może to skutkować niedostatecznymi wartościami, które mogą prowadzić do zmniejszenia spożycia tauryny, zwłaszcza gdy zawartość mięsa w diecie nie jest wysoka… stąd związek z DCM.

 

Karmy Rockster nie zawierają zbóż, ale nie zawierają również roślin strączkowych i wszystkie zawierają co najmniej 80% bio-organicznego mięsa. Z przyjemnością podkreślam, że karmy Rockster spełniają wszystkie wymagania dotyczące aminokwasów określone przez FEDIAF, NRC i AAFCO. W niektórych w wersjach karmy jak np. Sound of game (jeleń) jest to to  ponad dwukrotnie wyższy poziom niż minimalne zalecane zapotrzebowanie!